МА «Укртеплокомуненерго» закликає владу до негайних дій для порятунку теплопостачальної галузі

img_7028-1280x853.jpeg

Міжгалузева асоціація з розвитку систем теплопостачання «Укртеплокомуненерго», яка об’єднує найбільші підприємства комунальної теплоенергетики усіх регіонів України, висловлює глибоке занепокоєння щодо критичного фінансово-економічного стану галузі. Попри забезпечення стабільного теплопостачання під час складного опалювального сезону 2024/2025 в умовах війни, підприємства опинилися на межі виживання через низку нерозв’язаних системних проблем.

Ці питання стали ключовими під час конференції «Підсумки проходження опалювального сезону 2024/2025 рр. в умовах дії воєнного стану», що відбулася 23 квітня 2025 року в Івано-Франківську за участі представників влади, експертів та керівників ТКЕ.

Серед найбільш гострих проблем, що руйнують галузь, МА «Укртеплокомуненерго» виділяє:
Заборону на встановлення економічно обґрунтованих тарифів: Введений Законом України №1730 мораторій на встановлення та застосування економічно обґрунтованих тарифів на теплову енергію (з подальшими змінами) вже протягом кількох років призводить до значних збитків на підприємствах та неможливості покриття фактичних витрат на виробництво та постачання тепла.
Не проведення державою компенсації законодавчо встановленої та узгодженої різниці в тарифах на теплову енергію або за неможливості виплати визнання цієї різниці відкладеним (відтермінованим) платежем з відповідними подальшими діями: Держава досі не виконала вимоги законодавства щодо компенсації підприємствам теплопостачання узгодженої різниці між економічно обґрунтованими та діючими тарифами, величина якої вже перевищує 57 млрд грн. Це створює величезну фінансову прірву для підприємств.
Критичне зростання заборгованості за енергоресурси: Через невідповідність тарифів та відсутність компенсацій, підприємства ТКЕ накопичують значні борги перед постачальниками природного газу та інших енергоресурсів, а також за послуги з розподілу газу.
Встановлення несправедливого механізму розподілу коштів отриманих ТКЕ від споживачів за спожиту теплову енергію: Існуючий відсоток розщеплення коштів (65% на оплату газу, 35% на потреби ТКЕ) є несправедливим, оскільки не враховує наявність значної некомпенсованої різниці в тарифах, яка вже у багатьох підприємствах теплопостачання перевищує поточну заборгованість за газ.
Посилення тиску з боку постачальників через судові позови: ТОВ ГК «Нафтогаз Трейдинг» активізує судові позови до підприємств ТКЕ, навіть в умовах, коли їхня заборгованість за газ є меншою за суму невідшкодованої державою різниці в тарифах.
Блокування (арешт) рахунків через судові рішення: Позовна діяльність та рішення судів на користь постачальника газу призводять до блокування поточних рахунків значної кількості теплопостачальних підприємств, паралізуючи їхню операційну діяльність та підготовку до наступного опалювального сезону.
Затримка з прийняттям важливого законопроєкту: Неприйняття Верховною Радою України законопроєкту №11273, поданого Кабінетом Міністрів України ще 20 травня 2024 року, позбавляє галузь необхідних законодавчих інструментів для врегулювання існуючих проблем.

«Сьогодні підприємства теплокомуненерго перебувають не в стані розвитку, а в стані виживання», – наголошують в Асоціації. Нерозв’язання цих проблем унеможливить проведення якісних ремонтних робіт, своєчасну оплату енергоресурсів, погашення боргів та модернізацію застарілої інфраструктури, що неминуче призведе до зривів у теплопостачанні наступної зими.

З метою запобігання катастрофічним наслідкам, МА «Укртеплокомуненерго» разом з підприємствами ТКЕ членами Асоціації розробила «Дорожню карту виходу із кризи теплопостачальних підприємств» (див. Дорожню карту) та звернулася до Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля (див. звернення) з проханням про термінове втручання та опрацювання запропонованих рішень.

Адреса:

03035, місто Київ, Солом’янська площа, 2, оф. 803
+38 (067) 506 42 94

+38 (063) 109 41 59

http://mautke.com.ua

utke@i.ua

Розташування





Слідкуйте за нашою діяльністю



All Rights Reserved. Powered by IT.WebKey.One and Make2Web